this post was submitted on 02 Feb 2025
94 points (89.2% liked)

Ask Lemmy

27880 readers
809 users here now

A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions


Rules: (interactive)


1) Be nice and; have funDoxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them


2) All posts must end with a '?'This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?


3) No spamPlease do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.


4) NSFW is okay, within reasonJust remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either [email protected] or [email protected]. NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].


5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions. If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email [email protected]. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.


6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try [email protected] or [email protected]


Reminder: The terms of service apply here too.

Partnered Communities:

Tech Support

No Stupid Questions

You Should Know

Reddit

Jokes

Ask Ouija


Logo design credit goes to: tubbadu


founded 2 years ago
MODERATORS
 

I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

(page 3) 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] [email protected] 9 points 2 days ago* (last edited 2 days ago) (1 children)

https://unitedegg.com/wp-content/uploads/2019/05/Facts-and-Stats-Summary.pdf

According to this, as of 2019 -- which is a couple years back, though probably good if you want a pre-avian-flu number -- Americans had a per-capita rate of 279 eggs consumed a year, up 16 percent over the twenty years prior.

EDIT: according to this, numbers are about the same in 2023, dipped a little bit over the past couple years, but looks like there's a pretty low price elasticity of demand.

https://www.statista.com/statistics/183678/per-capita-consumption-of-eggs-in-the-us-since-2000/

In 2023, consumption of eggs in the United States was estimated at 281.3 per person. This figure was projected to reach 284.4 eggs per capita by 2024.

EDIT2: On a non-statistical note, eggs are goddamn delicious.

[–] [email protected] 3 points 2 days ago

We use 4 every weekend for breakfast tacos and sometimes one or two more for fried rice or baking. I really don't love the texture or smell. A few times per year i boil some just for something different.

[–] [email protected] 3 points 2 days ago

I guess around 8-12, sometimes more, rarely less.

[–] [email protected] 8 points 2 days ago (1 children)

Normally around 6. Ill make scrambled eggs with 3 eggs for breakfast twice a week

[–] [email protected] 4 points 2 days ago (1 children)

This is me. I make a default breakfast a few times a week but only 2 eggs per meal, along with sautéed greens with cherry tomatoes, a small tortilla wedge, blueberries and some sausage.

[–] [email protected] 4 points 2 days ago (1 children)

So it's costing you $1-2 more per week?

load more comments (1 replies)
[–] [email protected] 7 points 2 days ago

Eggs still only 3 something where I am. Don't eat em much but maybe a dozen each month or two.

[–] [email protected] 7 points 2 days ago
[–] [email protected] 2 points 2 days ago

i eat one to two eggs per day, so anywhere from seven to fourteen a week. it's about $1 per egg.

... hong kong $.

[–] [email protected] 2 points 2 days ago (1 children)

If we count fast food breakfast sandwiches and meals at places maybe 6 or 7 a week. If not, zero, as I usually make regular ol sandwiches at home.

load more comments (1 replies)
[–] [email protected] 4 points 2 days ago

Zero. I used to have a fried egg for lunch every day but many years ago something switched in my brain and now the flavor of them really puts me off.

[–] [email protected] 7 points 2 days ago

With cooking and baking, 12+ per week. Which is about USD 5.60 for the XL bio eggs from the farm shop.

Luckily, I am not in the US.

[–] [email protected] 7 points 2 days ago* (last edited 2 days ago) (1 children)

I mostly use them for baking. I will probably just switch to substitutes going forward. I can live without eggs.

Corporate farming better get its shit together or consumers are going to learn to live without.

[–] [email protected] 3 points 2 days ago

How many do you use in a week? I can't think of enough baking for it to make a huge difference in my life. Going from $2 to $4 per dozen costs me an extra dollar per week.

[–] [email protected] 6 points 2 days ago

Eggs are not that expensive in Sweden, but in all honesty I don't really eat that many eggs in a week. Maybe if we use it as an ingredient, or maybe I'm having a boiled egg as a healthy snack, but I think most weeks it would be 0.

[–] [email protected] 3 points 2 days ago

Most weeks maybe just un oeuf. I think since I stopped eating breakfast and found out my body hates gluten (so heavily reducing baked goods, my other main use of eggs), my egg consumption went way down. The one weekly is generally from going to get sushi and there being some tamagoyaki in there. I guess the odd exception is throwing one (boiled or raw) into soup and the rare occasion that I knock out a fried rice.

Edit: I think 10 local eggs are around 500 yen, at least the last time I checked. More expensive than non-local, and the price has definitely gone up generally in the last few years.

[–] [email protected] 4 points 2 days ago

Probably like 2 dozen a week. I like eggs lol.

[–] [email protected] 5 points 2 days ago

I have like four every six months.

[–] [email protected] 6 points 2 days ago (1 children)

I can eat up to a dozen boiled eggs a day if I'm particularly craving them. They're my fave source of protein!

[–] [email protected] 3 points 2 days ago

A fourth of the way to Cool hand Luke.

[–] [email protected] 4 points 2 days ago (6 children)

It depends. Eggs are part of cakes and pancakes, and a very quick to cook healthy thing to eat. Family of 4 now, we go through between 8 eggs on a light week and 32 eggs on a week I make a lot of egg stuff, or if someone is bulking, like today I made shakshuka for supper and a cake, that's eight eggs in one meal.

I think they are a commodity and historically a cheap source of animal protein, that's why they are talked about.

load more comments (6 replies)
[–] [email protected] 4 points 2 days ago (1 children)
[–] [email protected] 4 points 2 days ago

That's a lot of eggs!

[–] [email protected] 4 points 2 days ago (3 children)

Depends where I am with training, but up to 70 a week.

load more comments (3 replies)
[–] [email protected] 2 points 2 days ago
[–] [email protected] 4 points 2 days ago (1 children)

Lots the chickens are liking the weather it seems.

And ironically the latest egg price rise in the states is because of h5n1 and the stock market taking bets because of that. As much fun as it is to blame trump it would be misinformation to claim its his fault.

load more comments (1 replies)
load more comments
view more: ‹ prev next ›