this post was submitted on 02 Feb 2025
94 points (89.2% liked)

Ask Lemmy

27880 readers
801 users here now

A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions


Rules: (interactive)


1) Be nice and; have funDoxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them


2) All posts must end with a '?'This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?


3) No spamPlease do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.


4) NSFW is okay, within reasonJust remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either [email protected] or [email protected]. NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].


5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions. If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email [email protected]. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.


6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try [email protected] or [email protected]


Reminder: The terms of service apply here too.

Partnered Communities:

Tech Support

No Stupid Questions

You Should Know

Reddit

Jokes

Ask Ouija


Logo design credit goes to: tubbadu


founded 2 years ago
MODERATORS
 

I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

(page 2) 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] [email protected] 4 points 2 days ago

5-6, and eggs aren’t expensive yet. I guess wherever we get eggs from don’t have avian flu yet …. Although it’s here in the wild

I have a bowl of cereal (yogurt and fruit) during the week, but usually make something with eggs on the weekend.

[–] [email protected] 2 points 1 day ago

I just don't really like the taste, so about 1 per week in my fried rice.

[–] [email protected] 2 points 1 day ago

Somewhere between 4 to 8, depending on how productive we are in the morning.

[–] [email protected] 9 points 2 days ago

Cause eggs are in fucking everything.

[–] [email protected] 6 points 2 days ago

Six; 42 a week! Easy way to hit my protein goals everyday and maintain those gains :D

[–] [email protected] 15 points 2 days ago (4 children)

About 12 every 2 days on my keto diet. I buy 18packs for like $5

[–] [email protected] 19 points 2 days ago* (last edited 2 days ago)

There! I've been looking for a demographic upon which to lay blame, and here you are!

Keto!?! It's been the keto bros all along? Hoarding all those delicious eggs for your own woke ass diet? No wonder eggs are so pricey.

Jk. Good luck with the diet though. And try not to fart in any enclosed spaces!

load more comments (3 replies)
[–] [email protected] 11 points 2 days ago (4 children)

I haven't eaten eggs in a decade, they're surprisingly easy to avoid.

[–] [email protected] 10 points 2 days ago (2 children)

Username does not check out

[–] [email protected] 7 points 2 days ago

There are vegan egg substitutes like a flax egg. Here's my favorite waffle/pancake recipe.

[–] [email protected] 6 points 2 days ago

My pancakes never use eggs, but waffles so.

load more comments (3 replies)
[–] [email protected] 13 points 2 days ago

8-12. They ~~are~~ were inexpensive, versatile protein.

[–] [email protected] 5 points 2 days ago (1 children)
load more comments (1 replies)
[–] [email protected] 7 points 2 days ago (15 children)

8 per day so 56 per week; please keep them cheap

load more comments (15 replies)
[–] [email protected] 2 points 1 day ago

Probably about 6 to 8. Poached eggs on toast drizzled with sriracha and baked beans with a dollop of chipotle paste is my go to lunch.

[–] [email protected] 2 points 1 day ago

As many as I feel like.

[–] [email protected] 8 points 2 days ago

Whatever gets put in pad Thai once a week.

[–] [email protected] 6 points 2 days ago

I eat 3 eggs every morning. 21 a week.

Eggs are too expensive.

[–] [email protected] 8 points 2 days ago

Because eggs are seen as a very reasonable weekly purchase that a consumer can see a price delta in over a short period of time.

[–] [email protected] 9 points 2 days ago (1 children)

As many as possible. It's one of the perks of my new job, free eggs.

[–] [email protected] 2 points 1 day ago (1 children)

I didn't know there was afree egg job. Farm? Breakfast restaurant?

[–] [email protected] 2 points 1 day ago

breakfast restaurant indeed

[–] [email protected] 9 points 2 days ago (16 children)

Zero after I went vegan 3 years ago.

And honestly, when you know your way around a little and stick mostly to whole foods, it gets dirt cheap if you try. 💚

load more comments (16 replies)
[–] [email protected] 10 points 2 days ago* (last edited 2 days ago) (3 children)

Don’t forget that most baked goods and other foods rely heavily on the eggs in their recipes. Most food sectors are affected.

load more comments (3 replies)
[–] [email protected] 5 points 2 days ago

42 a week, or 6 a day.

However, 30 eggs is only $3 where I live.

[–] [email protected] 10 points 2 days ago (1 children)

Family of four. We probably go through 10 to-12 eggs a day much of the time. Scrambled eggs, French toast, homemade bread, cookies, pancakes, frittatas, huevos rancheros tacos... It adds up. I recently started buying the 18-egg packs because it's more cost-effective.

load more comments (1 replies)
[–] [email protected] 3 points 2 days ago

I guess around 8-12, sometimes more, rarely less.

load more comments
view more: ‹ prev next ›