this post was submitted on 01 Jun 2025
64 points (98.5% liked)

[Migrated, see pinned post] Casual Conversation

3439 readers
142 users here now

We moved to [email protected] please look for https://lemm.ee/post/66060114 in your instance search bar

Share a story, ask a question, or start a conversation about (almost) anything you desire. Maybe you'll make some friends in the process.


RULES

  1. Be respectful: no harassment, hate speech, bigotry, and/or trolling.
  2. Encourage conversation in your OP. This means including heavily implicative subject matter when you can and also engaging in your thread when possible.
  3. Avoid controversial topics (e.g. politics or societal debates).
  4. Stay calm: Don’t post angry or to vent or complain. We are a place where everyone can forget about their everyday or not so everyday worries for a moment. Venting, complaining, or posting from a place of anger or resentment doesn't fit the atmosphere we try to foster at all. Feel free to post those on [email protected]
  5. Keep it clean and SFW
  6. No solicitation such as ads, promotional content, spam, surveys etc.

Casual conversation communities:

Related discussion-focused communities

founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] [email protected] 7 points 5 days ago* (last edited 5 days ago) (1 children)

I'll focus on food money saving tips. Don't follow them blindly, check if they apply or not to where you live (it varies quite a bit). It all boils down "buy cheaper, when cheaper, and use it well".

  1. Bulk preparation saves money twice: one less reason to buy prepared food when in a rush, and you can buy larger amounts of the ingredients when they're cheaper.
  2. At least where I live, cost for proteins go like: mutton > beef > pork, chicken > eggs. Focus on the cheaper ones; this doesn't mean you need to eat only eggs, but that if you can include eggs into your dish it'll probably turn out cheaper. [Vegetarians: the reasoning should be the same for seitan, soy protein, tofu, lentils, beans, etc.]
  3. You can introduce a lot of variety into your meals, without raising their prices up, by changing the main carb: polenta, rice, potatoes, bread, pasta, yucca, etc. This gives you a bit more of leeway to repeat the protein, so you buy the cheaper ones more often.
  4. Even if you don't have a garden, you can grow herbs in old margarine pots in a window. Herbs make do for variety of base ingredients.
  5. Deboned chicken is typically more expensive by kilogram of meat than bone-in chicken. Plus check #7 on the bones.
  6. If you're OK with offal, it's often cheaper. Chicken liver, cow tongue, etc. can be delicious if prepared correctly.
  7. Have a container in the freezer for bones, veg peels etc., that you can use to make stock. Stock + leftover ingredients = soup for almost no cost.
  8. Veg oils are pretty much interchangeable - pick whatever it's cheap where you live. Don't fall for the trap that it's "imported", "fancy", "with health benefits" whatever. (For me it's soy oil.) This does not include extra virgin olive oil.
  9. Waste not, want not. Have a few recipes just for the sake of repurposing leftovers. For me it's rice/vegs croquettes, vegs/meats omelette, and potato pancakes. Note that rice croquettes can render even overcooked rice into a treat.
  10. Banana peels and citrus skins can be made into sweets. No reason to throw them away.
  11. Don't go too hard on yourself, otherwise you'll binge expensive food. Also, take nutrition into account; if you reduce costs at expense of your health you aren't saving money, meds are more expensive than food.
[–] [email protected] 4 points 5 days ago

These are great tips thanks 😊